Patogeneza chorób pasożytniczych
Skrócony opis przedmiotu (wykład):
Od inwazji pasożytów do choroby pasożytniczej: interakcje pasożyt- żywiciela na poziomie molekularnym, organizmalnym i między gatunkami. Molekularne markery patogeniczności pasożytniczych pierwotniaków i helmintów. Molekularne mechanizmy transmisji pasożytów krwi z udziałem wektorów. Epidemiologiczny obraz uwarunkowanej genetycznie swoistej odpowiedzi przeciw pasożytom z różnym skutkiem przebiegu inwazji u żywiciela. Strategie zapobiegające szerzeniu się chorób pasożytniczych.
Schorzenia pasożytnicze:
– choroby tropikalne: malaria, świdrowce, przywry krwi, filariozy;
– helmintozy glebo-pochodne: glisty,tęgoryjce, włosogłówka;
– pierwotniaki pasożytnicze: Cryptosporidium parveum,Giardia intestinalis, Entamoeba sp. Naegleria sp., Acanthamoeba sp.
– zoonozy: Toxoplasma gondii, tasiemczyce, bąblowica, włosień kręty,glista psia.
Skrócony opis przedmiotu (fakultet):
Celem zajęć jest wielokierunkowe podejście do zagadnień diagnozowania schorzeń pasożytniczych i odzwierzęcych, które pozwoli na wykształcenie w studentach umiejętności analitycznego i ukierunkowanego na wszechstronny rozwój myślenia przygotowującego do wykorzystania innowacyjnych rozwiązań w zakresie swoich specjalności zawodowych.
Podczas zajęć praktycznych, student będzie rozwiązywał problemy diagnostyczne, w oparciu o wiele narzędzi badawczych, z uwzględnieniem nowych technologii. Będzie dokonywał weryfikacji ich przydatności w zależności od czynników populacyjnych, środowiskowych i ekonomicznych niezbędnych do rozumienia zagadnień i problemów otaczającego świata.
Nabyte umiejętności student będzie mógł wykorzystać w wielu dziedzinach swojej działalności, niezależnie od podejmowanego/kontynuowanego kierunku studiów.
Język przedmiotu (wykład, fakultet): Polski
Strona przedmiotu w USOS – wykład [link]
Strona przedmiotu w USOS – fakultet [link]
Dla kogo:
Przedmioty DOWOLNEGO WYBORU (wykład, fakultet)
Przedmioty obieralne na studiach drugiego stopnia na kierunku bioinformatyka (wykład)
Przedmioty specjalizacyjne, BIOTECHNOLOGIA, BIOTECHNOLOGIA MEDYCZNA, II stopień (wykład, fakultet)
Koordynator (wykład):
prof. Maria Doligalska m.doligalska@biol.uw.edu.pl
Koordynatorzy (fakultet):
Małgorzata Bednarska mabed@biol.uw.edu.pl
Renata Welc-Falęciak r.welc-faleciak@uw.edu.pl